Belkıs Nilgün ÖCAL


Dr. Öğr. Üyesi

nilgun.ocal@ihu.edu.tr

  1. Lisans

    George Mason Üniversitesi, Psikoloji

  2. Yüksek Lisans

    Argosy Üniversitesi, Klinik Psikoloji

  3. Doktora

    Argosy Üniversitesi, Klinik Psikoloji


Araştırma Alanları

Kaygı ve endişe rahatsızlıkları; duygusal bozukluklar; sağlıklı-sağlıksız bağlanma (attachment) şekilleri, psikolojik gelişim süreçleri ve travma/istismar.

Biyografi

Yaşamımı 27 yıl yaşadığım Amerika birleşik devletlerine gitmeden önce, gidince, ve döndükten sonra ayırmak istiyorum. ABD’ye gitmeden önce İstanbul, Karaköy’deki Fransız Saint Benoit Providence lisesinden mezun olmuş, dönemin sokak ve özellikle üniversitelerde yer alan savaş ortamında lisans eğitimi yapmayı arzu etmedim. Bir de, çok iyi iki dil bilmenin yeterli olduğu kanısı ile hemen çalışmayı tercih ettim. Hürriyet gazetesi dış haberlerde; daha sonra THY ve Air France’da toplam 4 yıl yer memuru olarak zevkle çalıştım. Araya evlilik ve eşimin bana “sürprizi” olan ABD’ye göç girdi.

1980’lerin ortasında gittiğim Washington şehrinde gördüğüm kısa eğitimin ardından, ABD Dışişleri Bakanlığının diplomatlara dil öğretilen okulunda Türkçe öğretmeni olarak çalışmaya başladım. Bu arada, eskiden beri devam eden, psikoloji bilimine olan derin merak ve sevgimi kitapçılarda gördüğüm ilgili kitapları okuyarak tatmin etmeye çalışıyordum. Bir gün eşimin desteklemesi ile, yaşamakta olduğumuz Virginia eyaletinde hayli tanınmış ve güçlü bir üniversite olan George Mason Üniversitesine baş vurmaya karar verdim, ve Psikoloji okumaya başladım. Full time çalışmakta olduğumdan genellikle gece derslerine gidiyordum; bitirdikten sonrası içinse hiçbir düşüncem yoktu sadece psikolojinin “içinde yüzmekten” pek çok mutluydum. Ancak Psikoloji bölümünden ilk beşlik şeref listesine girerek mezun olduğum gün “devam etmek istiyorum” dedim.

Yine Virginia eyaletinde ve sadece Counseling Psychology /Psikolojik Danışmanlık yüksek lisans eğitimi veren MaryMount üniversitesinde MA programına başladım. Ancak ilk altı ay içinde,  derinlemesine öğrenmek istediğimin bu olmadığına karar verdim; tekrar George Mason üniversitesine baş vurarak, bu defa Applied Developmental Psychology MA yapmaya başladım. Bu arada yine tüm gün diplomatlara dil eğitimim devam ediyordu. Mezun olduktan sonra artık asıl arzumun psikolojik rahatsızlıkları ve insanların davranış şekillerinin arkasındaki nedenleri olduğuna emin olmuştum. Bu da Clinical Psychology eğitimi demekti. Böylece Washington DC. de sadece bu alanda Master ve Doktora eğitimi ile tanınmış olan American School of Professional Psychology, Argosy University’de Clinical Psychology yüksek lisansına başladım. Her dönem gerekli haftada 20 saatlik stajlar sırasında, bu işin sonuna kadar gitmem gerektiğine karar verdim. Nitekim Klinik Psikolojide MA elde ettikten sonra aynı okulda doktora programına başladım. Ancak program gereği artık çalışmama izin verilmediğinden, ilk kez tüm gün öğrenci oldum.

Doktora tezimi danışmanım Prof. Dr. Anne Heflin nezaretinde “Çocukluk Depresyonu: Tedavi ve Önleme Stratejileri” (Childhood Depression: Recommendations for Treatment and Prevention) tamamladım. Post doctoral stajımı ise Richmond şehri yakınlarında Hanover’de özel bir bağımlılık kliniğinde yaptım. Doktora sonrası, staj süpervizörüm olan Klinik Psikolog Dr. Norbury ile Virginia eyaletinde ortak bir muayenede hasta görmeye başladım…Taa ki Türkiye’ye dönmeye karar verene kadar.

Beş yıldan beri İstanbul’da özel muayenehanemde hastalarımı kabul ediyorum. Ergen ve yetişkinlere psikoterapi; ayrıca ikinci uzmanlık alanımı içeren bir şekilde, 5 ve yukarı yaştaki çocuklara oyun terapisi (Play Therapy) uyguluyorum. Profesyonel ilgi alanlarım arasında kaygı ve endişe rahatsızlıkları; duygusal bozukluklar; sağlıklı-sağlıksız bağlanma (attachment) şekilleri, psikolojik gelişim süreçleri ve travma/istismar bulunuyor. Terapi stilim esas olarak psikodinamik olup, (spesifik olarak Object Relations/Self Psychology) hastanın gereksinimleri, özellikleri, ve de semptomlaraın çeşidine bağlı olarak Bilişsel Davranış Terapisi (Cognitive Behavioral Therapy) ile birleştirebiliyorum. İngilizce veya Fransızca terapi uygulayabiliyorum.